Новите 720p прожектори - персонален преглед на г-н Powell от ProjectorCentral.com

The New 720p Projectors – A Personal View
Evan Powell, November 18, 2005

Г-н Powell е един от главните редактори, автор на много статии и ревюта. Статията може да бъде прочетена в оригинал на страницата на Прожектор Централ, препратка има в кутия "Тестове и ревюта" 

преводът няма претенции да бъде стилистично и граматично изряден, всички сигнали за грешки и неточности, ще бъдат посрещнати с благодарност

Редовните ни читатели знаят, че следим реализацията на няколко нови на пазара прожектора за домашно кино от класа със 720p разделителна способност (1280 х 720, 16:9). Вече направихме ревюта на Sanyo PLV-Z4, Panasonic PT-AE900U, и на Mitsubishi HC3000. В момента работим над ревютата на Epson Cinema 550 и Hitachi HDPJ52, но те все още не са готови. Очакваме пристигането на нов образец от BenQ PE7700, от BenQ ни уведомиха,че този модел е модифициран 6 месеца след излизането му на пазара. Намерението ми бе да разгледам всички тези модели по отделно, след което да предоставя един общ коментар и сравнение между тях. В края на краищата и това ще стане.

Междувременно получихме имейл с молба към нас за сравнение между PT-AE900U PLV-Z4 и HC3000. Отлагайки още месец публикуването на оценката на целият набор от нови 720p прожектори за домашно кино би могло да провали плановете на някой наши читатели, които разчитат на нея и са нетърпеливи да направят своя избор преди коледните празници.  Така че аз реших да споделя моите лични впечатления относно това което става в сферата на продуктите за домашното кино със 720р резолюция, най-малко това което наблюдавам в последно време. Това ще бъде междинен обзор, който ще разширя и допълня веднага щом имаме нужните опит и впечатления от целият набор нови продукти от тази категория. 

 

 

Държа да подчертая, че следващите коментари са базирани на моите лични предпочитания и вкус. Вие осъзнавате, че моите предпочитания може да не съвпадат с тези на някои от вас. Всеки би могъл да достигне до различно решение относно това кой е по-добрия от два проектора сравнявайки ги един с друг. Така че аз ще се опитам да представя  това, което аз виждам и да обясня, защо предпочитам определен модел. Приемете моите коментари, наред с други такива, като детайл от цялостната картина. Естествено има място за различни оценки, те зависят от  тежестта и значимостта на различните критерии на оценка – възможностите като цяло на прожектора, качеството на картината, цената и др.

Общ преглед

До преди няколко месеца развитието на пазара отнасящо се до DLP и LCD 720p прожекторите не предполагаше никакви заплахи за статуквото: DLP технологията продължаваше да бъде призната, като по-добрата видео технология, а LCD беше алтернатива на по ниска цена, която въпреки че не можеше да предложи производителността на DLP, предлагаше изключително съотношение на качество и цена. С реализацията на Sanyo PLV-Z4 и Panasonic AE900, обаче статуквото беше променено.  Тези продукти са носители на изключителен напредък по отношение на видео качеството и напълно компенсират разликите в производителността спрямо техните DLP конкуренти. Нещо повече, те правят това запазвайки техните агресивни цени, продавайки на цени под  $2,000, такива на каквито се предлагаха техните предшественици. Ненадейно, тогава пред нас възниква друг въпрос – от една страна LCD прожекторите могат да отговорят на производителността, а в много важни аспекти и да превъзхождат DLP прожекторите, а от друга страна DLP прожекторите са по-скъпи.

В предишни генерации нямаше съмнение, че DLP прожекторите са по-добри по отношение на качествен черен цвят, контраст и подтискане на пикселизацията. Независимо от факта, че LCD проекторите, често превъзхождаха тези с DLP технология по отношение на наситеността на цветовете, техните слаби страни в други отношения в сравнение с DLP, оправдаваха по-високите цени на DLP продуктите.  Нещата обаче, вече не стоят по същия начин. Panasonic AE900 елиминира всички следи от видима пикселизация и сега изпреварва DLP продуктите в това отношение. И доколкото при Sanyo PLV-Z4 пикселна структура все още може да бъде отчетена, резолюцията от 1280 х 720 пиксела в съчетание с намаляване на междупикселното разстояние прави видимостта на пикселната структура пренебрежимо малка и незначителна.

И при двата нови LCD модела подобренията по отношение на нивата и диапазона на черното са такива, че доказано елиминират категоричното до сега превъзходство в това отношение на DLP технологията, на което тя винаги разчиташе. PLV-Z4 позволява на потребителя сам да регулира дълбочината на черния цвят и нивото на контраст посредством ръчна настройка на ириса избирайки едно от 64-те междинни нива между минимума и максимума. Затварянето на ирисът намалява осветеността в ансилумени и подобрява контраста и черния цвят Това дава възможност изображението на Z4 да бъде оптимизирано както за напълно тъмно помещение, така и за помещение с приглушено или декоративно цветно осветление.  Идеалните настройки зависят от помещението, размера на екрана и естетическите предпочитания на потребителя. Когато обаче ирисът е затворен до минимална стойност, Z4 достига изключително близко до нивата на черното и контраста характерни за DLP. Между другото в това отношение AE900 е даже по-добър по отношение на черното от Z4. Въпреки всичко DLP все още имат минимална преднина над двата Z4 и AE900 прожектора в това отношение, но това вече не е разлика с осезаемо значение, която да натежи над другите критерии за производителност и качество.

Най-малко по-скъп от 720р широкоекранни DLP прожектори в момента са Mitsubishi HC3000, BenQ PE7700 и Sharp Z2000, всички те се продават под $3,000. В допълнение Mitsubishi HC3000 има честта да е първият DLP прожектор на пазара снабден с BrilliantColor(TM) обработка от TI. Все още тези DLP продукти се предлагат на по-високи цени от новите модели на Sanyo и Panasonic. Има ли тук нещо по отношение на качество и производителност, което да гарантира по-високите цени?

Лично аз не виждам нищо такова. Аз отделих много време наблюдавайки тези прожектори един до друг с идентични източници на сигнал. Простичкият факт е, че докато всеки от тях има уникални предимства спрямо останалите, ако аз трябва да избера един за себе си аз бих избрал Sanyo PLV-Z4. А ето и причините: Първо, аз наблюдавах яснота на изображението при Z4, която аз не съм виждал при никой друг прожектор в ценовия диапазон под $10,000 с изключение на BenQ 8720, който също се отличава с много ясно изображение. Аз ценя това изключително ясно, рязко определено изображение повече от някой други качествени характеристики.

Има и редица други възможности които аз харесвам в Z4. Той съчетава хубава наситеност на цветовете, нива на черния цвят и контраст, които ме карат да седна удобно и кажа „Това вече е една страхотна картина”. Аз харесвам възможността да настройвам ириса за да постигна оптимално изображение в съответствие с разнообразието от  материали и околната обстановка.  Шум от вентилаторите този модел на практика няма. Той идва с 3 години гаранция. Харесвам също автоматичното изключване на лампата след 5-тата  минута без сигнал, което пести живота и. Автоматичното затваряне на капака на обектива при изключване е много свежо. Накрая, обективът с 2х оптичното увеличение и възможността за отместване (Lens shift – оптична корекция на трапеца за прожектиране на правилно изображение под ъгъл) означават че аз мога да поставям този прожектор на практика във всякаква стая на рафта зад или до мен, без да си създавам грижи и проблеми  с монтажа на тавана. Какво повече бих могъл да искам от моя прожектор за домашно кино?

 

 

Естествено ще има хора, чиято оценка ще се отличава от моята. Много биха предпочели Panasonic AE900, защото има нулева пикселизация. Ако стоите много близо до екрана това би била много основателна причина. Аз не обичам да стоя близо до екрана, защото не обичам усещането, когато стоя на първият ред на тенис мач – моите очи и глава се изтощават следейки играта от едното в другото поле. Когато ходя в кино избирам място след средата на салона, така че да мога да възприемам цялата сцена без и да движа излишно главата и очите си.  Съответно избирам разстоянието от което наблюдавам домашното си кино да бъде приблизително 1,7 пъти по-голямо от ширината на екрана по същата причина. Обаче има хора, които обичат усещането на огромната картина непосредствено под носа им и сядат близо до екрана. Мой добър приятел смята, че за него разстоянието до екрана оптимално трябва да бъде само 1,2 пъти по-голямо от ширината му.  За такива хора AE900 би предложил това, което Z4 не може, но това може да се забележи само в случай на сравнение на изображенията от двата прожектори един до друг, едновременно. Седейки пред изображението на AE900 то е доста ясно и не отстъпва на повечето DLP прожектори. Няма нищо, което един потребител на AE900 да посочи, като недостиг.

 

 

Ще има и такива, които ще изберат Mitsubishi HC3000 вместо другите два LCD прожектора. Главното предимство на HC3000 е малко по-добри нива на черното и по-отчетливи детайли в сенките на тъмни сцени. За тези, който жадуват за максимално възможна дълбочина на черното HC3000 ще предостави повече удовлетворение. Има и друго нещо – 768 линии истинска вертикална резолюция, която е идеална за материали с XGA и WXGA компютърна резолюция. Аз не ползвам тези формати за домашно кино, така че 768 линеен формат не е интересен за мен. Но за тези които желаят да ползват 768 линейни сигнали без компресия или отрязване HC3000 ще направи това за разлика от другите два модела. HC3000 няма филтри на охлаждащата система – предимство, което елиминира необходимостта да се мисли за почистването им през няколко месеца.

От друга страна аз персонално намирам картината на HC3000 по неясна и с повече смущения от тази на Z4 и Z4 има превъзходна наситеност на цветовете. Между другото аз намирам, че недостига в дълбочината на черното при Z4 за да осигури напълно идеално изображение е пренебрежим. Всичко тава обаче са мои лични впечатления. Други биха могли да спорят, че малкото предимство по отношение на дълбоко черното и по-добрата отчетливост на детайлите в сянка при HC3000 са изключително важни, и това е причина да бъде предпочетен.

Както е отбелязано в ревюто на HC3000 (www.projectorcentral.com), ограничения при него са малкият оптичен зуум и липсата на отместване на обектива (Lens shift – виж по-горе). По този начин оптималното разполагане за много потребители ще бъде монтажа на таван. Откровено последното нещо което аз искам е да монтирам прожектор на тавана. Аз не желая да харча допълнително за стойка за таван и дълги видео кабели. Не желая да прекарвам кабели от тавана по и през стените. Не желая да плащам и на инсталатори да направят това вместо мен. Това което искам е просто да поставя прожектора на рафт на стената зад мен, да включа кабелите, да наглася обектива – зуума и изместването на обектива и да гледам на екрана на стената пред мен.   

 

 

Миналата година Panasonic поведе индустрията, въвеждайки иновативен обектив с 2х зуум в допълнение с отместване (Lens shift) за оптична настройка на трапеца с модела AE700. Аз бях изключително ентусиазиран от това развитие, тъй като то отваряше пътя към широк кръг потребители. Това означаваше, че големината на вашата стая и размера на екрана, който желаете имат много по-малко значение и възможностите да разположите AE700 на рафта на срещуположната на екрана стена нарастват многократно и съответно необходимостта от допълнителни инвестиции и главоболия за монтаж на таван намалява. Хората желаят домашно кино, но не желаят допълнителни инвестиции и главоболия по инсталацията. С обектив с голямото оптично увеличение и отместване въведени от Panasonic на потребителя се предложи адекватни решение на този проблем.   

Заключение

Тази година Sanyo PLV-Z4 достигна 2.0х зуум, като продуктът на своя конкурент Panasonic и добави значителна допълнителна функционалност, коментирана по-горе.  За мен това е отличаващ се продукт, превъзхождащ всички други 720p прожектори, независимо LCD или DLP, с които имахме възможност да го сравним до сега. Фактът, че той се предлага на най-добра цена в сравнение с останалите и е един от малкото със стандартна 3 годишна гаранция е странна аномалия на пазара в момента. Но някой от Sanyo е решил да следват изключително агресивна политика на пазара и те го направиха, превземайки пазара на нож.  Много е трудно да победиш направеното от Z4 изкусително предложението.

Panasonic AE900 също е един елитен вариант на цена / качество на пазара в класа на 720p, продаващ се под $2,000. Много купувачи ще предпочетат него вместо Z4 заради липсата на пикселизация и отличната акуратност на цветовете.  Заедно със Z4, тези два модела нанесоха два последователни удара, които ще накарат много хора да поставят под съмнение традиционните предпочитания към  DLP технологията,  като такава  с превъзходството при видео приложенията и домашното кино.  Много малко хора допускаха възможността LCD технологията да се представи така добре срещу DLP.

Mitsubishi HC3000 е агресивен по отношение на цена WXGA DLP модел, който предлага някой уникални възможности, липсващи на LCD моделите, като истинска 768-редова вертикална резолюция и конструкция без въздушни филтри и нужда от почистването им. Той е един от DLP моделите в тази главна група, като резолюция предлаган на най-добра цена и произвежда изображение с качество, което е еднакво или по-добро от много други скъпи DLP модели. Дълбоките нива на черното и добрата отчетливост на детайлите в сянка са силни козове и за тези които отдават допълнително значение на тези характеристики на изображението HC3000 е отличен избор за парите си. Оптиката създава някои ограничения, но веднъж нагласен съгласно вашата обстановка той би възпроизвел брилянтна, искряща картина, която ще порази приятелите и съседите ви.

Завършвам с надеждата, че този обзор ще избистри някои от характерните различия между тези три изключително нови 720p прожектора и ще ви бъде от полза, когото вземате решение за това, дали и кой от тях би могъл да бъде вашият избор за новото ви  домашно кино. Всеки от тях е достатъчно силен, като конкурент за да предизвика към спорове група почитатели. Едно е сигурно – ще има продължителен дебат сред ентусиастите на домашното кино, кой от тях може да бъде „най-добрият” в класа си, като цена и резолюция прожектор.    

За коментари, грешки, допълнения, въпроси ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





{START_COUNTER}